Üzerinden Gemi Geçen Tünel

Üzerinden gemi geçen tünel…

İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılaması için geliştirilen Melen Projesi’nin Boğaz’ın altından geçen kısmı tamamlandı. Başkan Topbaş, 136 metre derindeki tüneli basın mensuplarına gezdirdi.

İki kıtanın birleştiği yer

20 dakika süren iniş yolculuğumuz sırasında derinlik artarken tünelin içine tabelalarla metre uyarları dikkatimizi çekti. Defalarca suyun altına inmeme rağmen çevresi beton bloklarla çevrili tünel beni etkiledi. İki kıtanın birleştiği 136 metre derinlikte yapılan açıklamanın ardından herkes İBB Başkanı Topbaş ile fotoğraf çekme yarışına girerken iki kıta arasında ve bu kadar derinde olmanın heyecanını yaşıyordu. Yapılan açıklamalar sırasında tünel içinde oksijen seviyesinin düşmemesi için sürekli giriş ve çıkışın açık tutulduğunu öğrendim. İki kıtanın birleştiği yerde olmak heyecan verici.

Umarım söz konusu proje tahmin edildiği gibi İstanbulun 2060 yılına kadar olan su ihtiaycını karşılar. Hoş karşılasa bile melen acaba bize 2060 yılına kadar su verebilecek mi bu soru hiç soruldumu bilmiyorum. Yada melen çayı içerisinde ve etrafında ki canlı türlerinde ne gibi değişimler var son 10 yılda bunlara bakıldımı bu suda ki kirlilik kontrol edilebiliyor mu?

Bunların tamamını düşünebilecek ön görüde insanların yaptığı bir iştir umarım melen çayı projesi…

Bu yazı için yorumlar kapalı.